Słoikiem jestem

Urodziłam się  i wychowałam na wsi, chociaż tak właściwie w lesie 😉. Jak wielu ludzi z małych miejscowości, zdecydowałam się wyjechać do dużego miasta. Szukałam lepszej przyszłości – nie tylko dobrej pracy, ale i miejsca gdzie poznam nowych ludzi i gdzie nie będę musiała jechać 30 km do najbliższego kina! Wybór padł na Warszawę. Miałam już tu znajomych, znałam mniej więcej realia życia, myślałam, że nic tu nie może mnie zaskoczyć.

Pamiętam jak dziś. Trzynastego maja w piątek zapakowałam swoje rzeczy do samochodu i ruszyłam na podbój stolicy. Nie przeżyłam jakiegoś wielkiego szoku kulturowego. Jak już wspomniałam, Warszawa nie była mi zupełnie obca. Poznałam jednak lepiej detale codziennego funkcjonowania miasta. Zaczęłam też obserwować różne, nowe dla mnie, zachowania ludzi. Nie wiem, czy wcześniej nie zwracałam na nie uwagi, czy po prostu ich nie widziałam, ale coś mnie jednak zaskoczyło.

Kiedy poznawałam kogoś nowego, praktycznie każdy na pytanie Skąd jesteś? odpowiadał: Jestem z Warszawy. Dopiero po kilku tygodniach/miesiącach znajomości, albo po kilku mocniejszych drinkach, przyznawał się, że podobnie jak ja, urodził się na wsi na końcu świata.

Dlaczego tak robili?

Wielu z nich wstydziło się swojego pochodzenia, ponieważ człowiek ze wsi uznawany jest za kogoś gorszego, mniej wykształconego od osoby urodzonej w mieście. Kłamali ponieważ obawiali się, że nie zostaną zaakceptowani w nowym środowisku. Nie chcieli by inni zaczęli z nich żartować.

Pamiętacie powiedzenie Słoma wystaje ci z butów?  Nawiązuje ono do stereotypowego spojrzenia na osobę ze wsi. WIEŚNIAK/CHŁOP/CHAM (uwaga – to są określenia obraźliwe!) nie chodził do szkoły, niewiele w życiu widział, dlatego jest głupi i nie potrafi się dobrze zachowywać.

SŁOMA WYSTAJE KOMUŚ Z BUTÓW  - synonim prostactwa; ktoś udaje dobrze wychowanego 
i inteligentnego, a zachowuje się prymitywnie. Bardzo często taka osoba jest hipokrytą.
Na przykład – ktoś krytykuje wszystkich, którzy nie sprzątają po swoich psach. 
Wyzywa ich od WIEŚNIAKÓW. Kiedy nikt nie widzi, sam też nie sprząta po swoim.

 

Konflikt miasto – wieś jest bardzo stary i niestety ciągle trwa. Ten konflikt jest również źródłem innego obraźliwego określenia – SŁOIK, o którym chcę dzisiaj napisać.

 

Kim jest słoik?

To osoba, która przyjechała ze wsi lub małego miasta do Warszawy, żeby znaleźć dobrze płatną pracę. Typowy SŁOIK nie chce się integrować z Warszawiakami, nie lubi tego miasta, jest tutaj tylko dla pieniędzy. SŁOIKI są bardzo oszczędne. Nie wydają ani grosza na rozrywki, nie chodzą do restauracji, nie płacą podatków w Warszawie. Wynajmują bardzo małe mieszkania w kilka osób, żeby płacić jak najmniej. Przyjeżdżają do stolicy w poniedziałek rano, wyjeżdżają w piątek zaraz po pracy. Nie chcą płacić za parkingi. Blokują swoimi samochodami bezpłatne miejsca parkingowe lub zostawiają auta na trawnikach. Ogólnie SŁOIK jest jak pasożyt, bierze to, co najlepsze ale nie oddaje nic w zamian.

 

Dlaczego słoik?

Jak już wcześniej wspomniałam słoiki oszczędzają na wszystkim. Jedzenie w restauracjach jest drogie, ceny produktów spożywczych w Warszawie są wyższe niż te na prowincji, dlatego SŁOIKI przywożą jedzenie z domu. Zupy, gołąbki, dżemy, ogórki, zapakowane właśnie w szklane słoiki.

Taka jest geneza tego określenia.

 

 

Ponieważ nie ukrywam swojego pochodzenia zdarzyło się, że ktoś nazwał mnie słoikiem. Jak zawsze w takich sytuacjach zareagowałam śmiechem. Nie dyskutuję z osobami, które nie chcą słuchać, co mam do powiedzenia. Lepiej działa zaproszenie agresora na degustację pyszności ze słoika 😊.

Kończę krótkim apelem. Drodzy mieszkańcy miast i wsi, spróbujmy się zrozumieć i szanować się nawzajem. W końcu wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi i każdy z nas przywozi od czasu do czasu słoik/pudełko przysmaku, który ugotowała dla nas mama, lub który kupiliśmy u lokalnego sprzedawcy 😉. Miejsce urodzenia nie decyduje o inteligencji. Stereotypowych słoików jest niewielu, reszta jest całkiem normalna 😉.

SŁOIKI wszystkich krajów łączmy się!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *