Słownik walentynkowy

To już dzisiaj! Dzień św. Walentego, czyli popularnie walentynki!

Nietrudno domyślić się, że nie jest to tradycyjne polskie święto. Podobnie jak inni Słowianie, przez wiele wieków obchodziliśmy święto zakochanych w Noc Kupały (najkrótsza noc w roku).  Ale nie o tym chciałam napisać. Wracam więc szybko do tematu.

Walentynki zyskały popularność w Polsce dopiero w latach 90. XX wieku. Od tamtego czasu 14 lutego cały kraj ogarnia prawdziwe szaleństwo. Z każdej witryny sklepowej / restauracyjnej itp. atakują nas czerwone serduszka, róże, baloniki i misie. Reklamy internetowe, telewizyjne i radiowe zachęcają do wyjazdu na romantyczny weekend do spa, ewentualnie chociaż wyjścia do kina lub na kolację.

Chyba właśnie ten intensywny terror walentynkowy zniechęca część Polaków do świętowania 14 lutego (mnie osobiście też 😉). Trochę za dużo komercji a za mało uczuć.

Jest to tylko moja opinia i nie planuję nikomu zabraniać celebrowania walentynek, ani krytykować za uczestniczenie w ich obchodach. Wręcz przeciwnie. Przygotowałam krótki słownik walentynkowy – kilka przydatnych słów i zwrotów, które mogą Ci się przydać, nie tylko w Dniu Zakochanych.

Nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała wrzucić do wpisu odrobiny gramatyki. Przy okazji poznawania nowych słów, zwróć uwagę na deklinację zaimków ON /ONA w zestawieniu z czasownikami ze słownika.

 

wzdychać do kogoś – jakiś mężczyzna/ jakaś kobieta bardzo Ci się podoba, cały czas o (o kim? o czym?) NIM /NIEJ myślisz, ale nie masz odwagi powiedzieć, co do (kogo? czego?) NIEGO /NIEJ czujesz


Właśnie po to wymyślono walentynki, żeby zamienić wzdychanie w zakochanie. Jeśli czujesz przyspieszone bicie serca, kiedy myślisz o kimś, nie czekaj. Powiedz (komu? czemu?) MU /JEJ to.

przyspieszone bicie serca – Twoje serce szybciej bije (rusza się) kiedy widzisz (kogo? co?) JĄ /GO


 

zakochać się – czujesz, że to ten człowiek, z którym chcesz być kimś więcej, niż przyjacielem; to Twoja druga połówka jabłka. Kiedy jesteś zakochany, masz serduszka w oczach – widzisz tylko (kogo? co?) JEGO /JĄ


 

druga połówka jabłka – ktoś, kto idealnie pasuje do Ciebie. Razem jesteście całością


 

zakochać się od pierwszego wejrzenia – idziesz ulicą, pierwszy raz widzisz (kogo? co?) JĄ /GO i chociaż nie znasz (kogo? czego?) JEJ /GO, wiesz, że będzie Twoją żoną /Twoim mężem


 

Walentynki to doskonały moment żeby zaprosić (kogo? co?) JĄ /GO na randkę.

 

randka – romantyczne spotkanie, najczęściej w restauracji lub w kinie


 

W trakcie randki, krok po kroku eliminujemy dystans. Zaczynamy od trzymania za rękę, a potem… Kto wie 😉?

trzymać za rękę


 

Można na przykład przytulać lub całować (kogo? co?) JĄ /GO

 

Przytulać kogoś (Mężczyzna przytula kobietę). Przytulać się (Ta para przytula się).

 

całować się – tego nie trzeba tłumaczyć 😀

(kto? co?) ON całuje (kogo? co?) JĄ. (kto? co?) Ona całuje (kogo? co?) GO. Oni całują się.


 

wyznawać miłość – powiedzieć „kocham cię”


 

Uwaga na słowo KOCHAĆ!

Zdanie „Kasia i Tomek kochają się” może mieć dwa znaczenia. Przede wszystkim oznacza to, że Kasia i Tomek czują do siebie miłość (Kasia kocha Tomka a Tomek Kasię). Kochać się to też synonim – uprawiać seks – czyli  – Kasia i Tomek w tej chwili uprawiają seks.

kochać / kochać się


 

Walentynki to też dobry moment na oświadczyny.

 

oświadczać się


 

Nie każda historia ma szczęśliwe zakończenie. Czasem oświadczyny zostają odrzucone a Ty zostajesz ze złamanym sercem.

 

złamane serce


 

Jednak kto nie ryzykuje, nie pije szampana!

Życzę dużo miłości – nie tylko z okazji walentynek 😉.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *