17. Wujek dobra rada

Maria i Pierre wychodzą z gabinetu lekarskiego.

Maria: I co my mamy teraz zrobić?

Pierre: Jak to co? Cieszyć się i czekać na narodziny maluszka. Masz wątpliwości? Boisz się czegoś?

Maria: Piotrek – ja mam 42 lata. Boję się, że jestem za stara na matkę.

Pierre: Maryś, to nie XIX wiek, kobiety rodzą pierwsze dziecko w wieku 40 lat. A to będzie twoje trzecie. Nie jesteś za stara. Poza tym myślę, że boisz się czegoś innego. Raczej tego, że dziecko może być chore. Nie martw się, zrobimy badania prenatalne i wszystko będzie jasne.

Maria: Co będzie jasne? Zdrowe dziecko – mam urodzić, chore – zrobimy aborcję? To chciałeś powiedzieć?

Pierre: Kochanie, proszę uspokój się. Badania są po to, żebyśmy mieli czas się przygotować, w razie gdyby dziecko było chore. Poza tym aborcja w Polsce przecież jest nielegalna.

Maria: Jest legalna w trzech wypadkach – kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu, kiedy zagraża życiu i zdrowiu kobiety lub kiedy badania prenatalne pokazują, że dziecko jest nieuleczalnie chore. Są różne pomysły na zmianę tego prawa. Jedni chcą delegalizacji aborcji inni liberalizacji. Ale chyba nie będziemy teraz rozmawiać o polityce?!

Pierre: Zdecydowanie nie będziemy rozmawiać o polityce. Powiem ci, co teraz zrobimy. Najpierw zapiszesz się na badania prenatalne, a potem pojedziemy na pyszny obiad do tej twojej ulubionej wegańskiej restauracji. Potem odwiozę cię do domu, żebyś trochę odpoczęła, a ja w tym czasie spotkam się z Albertem.

Maria: Ledwo zaszłam w ciążę, a ty już uciekasz z domu! Powinieneś mnie wspierać, a przede wszystkim doradzić, co mam zrobić. A myślałam, że można polegać na tobie jak na Zawiszy

Pierre: Już ci powiedziałem, co masz zrobić. A kiedy wrócę od Alberta, proponuję dopracować trochę naszego potomka. Wtedy wyniki badań prenatalnych będą dobre, nie będziesz musiała się już martwić i problem zostanie rozwiązany. A co to jest Zawiszy?

Maria: Nie co, tylko kto – to po pierwsze. Po drugie – ty jesteś raczej wujkiem dobra rada*. Naprawdę baaardzo mi pomogłeś. Twoje rady są wyjątkowe. A o dopracowywaniu zapomnij. Nie słyszałeś, co mówiła pani ginekolog? Przez pierwsze 3 miesiące zero seksu, żeby nie prowokować poronienia!

Pierre: No to wymasuję ci stopy. To bardzo relaksuje, a ty przecież nie możesz się denerwować.

Maria: Ten pomysł mi się podoba. No dobrze, chodźmy szybko do rejestracji. A potem obiad, koniecznie z deserem. Czuję, że dziecko ma ochotę na lody waniliowe a potem może jeszcze tiramisu.

Pierre: Dla ciebie…, przepraszam, dla was zrobię wszystko, no może poza chodzeniem do szkoły rodzenia!

Maria: Aż taką jędzą nie jestem, joga będzie wystarczającą torturą dla ciebie ;-).

Pierre: Też cię kocham.

 

Ważne słowa i zwroty:

narodziny, maluszek, badania prenatalne, aborcja, rodzić/urodzić, gwałt, nieuleczalny, delegalizacja, liberalizacja, ciąża, zajść w ciążę, doradzać/doradzić, dobra rada, dopracowywać, potomek, poronienie, rejestracja, szkoła rodzenia

 

 

*„Uncle Grandpa” – po polsku tłumaczony jako „Wujcio (od słowa wujek) Dobra Rada” to amerykański serial animowany. Główny bohater jest wujkiem i dziadkiem wszystkich dzieci na świecie. Podróżuje po całej Ziemi i pomaga wszystkim, którzy mają problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *