19. Spuścić (na coś) zasłonę milczenia

Ewa rozmawia z Marią w kuchni. Po chwili dołącza do nich  Pierre.

Ewa: Mamusiu, dlaczego tatuś śpi w wannie?

Maria: Ech, dziecko, wolałabym spuścić na to zasłonę milczenia.

Ewa: Dlaczego nie chcesz odpowiedzieć na to pytanie?

Maria: Ponieważ jestem zażenowana, tym, co zrobił twój ojciec i nie chcę o tym rozmawiać. Nie powinien wracać do domu w takim stanie, ale niestety nikt nie jest doskonały, dorośli popełniają błędy.

 

Pierre: Rozmawiacie o mnie?

Maria: Tak. Wytłumacz, proszę, Ewie, dlaczego spałeś w wannie.

Pierre: To proste. Późno wczoraj wróciłem, byłem też bardzo zmęczony. Poszedłem do łazienki, żeby się wykąpać i zasnąłem w wannie.

Ewa: Ale dlaczego wszedłeś do wanny w ubraniu?

Pierre: Chciałem przy okazji zrobić pranie. To ekonomiczne rozwiązanie. W ten sposób oszczędzam wodę, a potem płacę niższe rachunki.

Ewa: Tatusiu, czy ty myślisz, że jestem głupia?

Pierre: Skąd taki pomysł kochanie. Ty i Ewa jesteście bardzo mądre, nawet genialne.

Ewa: W takim razie dlaczego opowiadasz takie bzdury? Przecież wiem, że nie chciałeś robić prania.

Pierre: Chciałem. Dlaczego myślisz, że kłamię?

Ewa: W nocy słyszałam, jak śpiewałeś pewną piosenkę. Nie znam tytułu, ale zapamiętałam fragment: „wstydem dziewczę płonie, wstydź się, dziewczę, wstydź!”.

Pierre: Wujek Albert mnie nauczył. To jest „Prząśniczka”. Ale co  to ma do rzeczy. Lubię śpiewać, kiedy się kąpię. Przecież wiesz.

Ewa: Ale ty śpiewałeś pod drzwiami waszej sypialni. Potem zacząłeś krzyczeć: „Maryś, moja Maryś chodź ze mną do lasa, albo lepiej – na GRRRUUUUNWALD!” I wtedy mama powiedziała, że jesteś w stanie wskazującym i że masz iść spać do wanny. No więc może wreszcie któreś z was mi powie, co to znaczy w stanie wskazującym.

Pierre: Widzisz, córeczko… Nie wiem jak to powiedzieć…

Maria: Kłamstwo ma krótkie nogi, mój drogi mężu. Ewo, ja odpowiem na twoje pytanie. Być w stanie wskazującym (na spożycie alkoholu), to znaczy, że ktoś jest pijany. Tata spał w wannie, ponieważ za dobrze się bawił z wujkiem Albertem.

Pierre: Przepraszam was, obiecuję, że taka sytuacja już się więcej nie powtórzy. Obiecuję też, że nie będę więcej próbował cię okłamywać, Ewo.

Ewa: Już dobrze. W takim razie ja też spuszczam zasłonę milczenia na twoje zachowanie. Albo lepiej nie… Teraz ja ci coś zaśpiewam: „wstydem tata płonie, wstydź się, tato, wstydź!

 

Ważne słowa i zwroty:

zażenowany,popełniać błędy, ekonomiczne rozwiązanie, oszczędzać, płacić rachunki, bzdury, płonąć wstydem (zawstydzić się), wstyd, być w stanie wskazującym, okłamywać

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *