Do-, pod-, od-, w-, CHODZIĆ ;-)

Jest to kontynuacja wpisu Prawie wszystko o czasownikach ruchu.

Czasownik „chodzić” ma bardzo dużo wariantów. Nie tylko osobom zaczynającym naukę polskiego jest trudno je zapamiętać. Przygotowałam więc kilka infografik, które – mam nadzieję – pomogą raz na zawsze zapamiętać te wszystkie słowa.

 

O co chodzi* z tym chodzeniem 😉 ?

PRZYCHODZIĆ – przychodzisz do kogoś (do kolegi, do mamy, do wujka), czegoś (do pracy, do sklepu, do szkoły), na coś – wydarzenie – (na koncert, na kolację, na randkę).

 

NADCHODZIĆ – to znaczy, że coś się zbliża (jest blisko i za chwilę się zacznie).  Często używa się tego słowa, kiedy mówimy  o pogodzie – nadchodzi burza, nadchodzi deszcz.

I – oczywista sprawa dla fanów „Gry o Tron” – Winter is coming – po polsku Zima nadchodzi.

Można też użyć tego słowa bardziej metaforycznie. Na przykład: Nadchodzi miłośćNadchodzą problemy.  😀

 

ODCHODZIĆ – używamy najczęściej w znaczeniu metaforycznym. Odchodzić z pracy – kiedy rezygnujesz z pracy, zwalniasz się. Odchodzić od kogoś bardzo smutne stwierdzenie. Używamy go, kiedy kończy się związek – Odszedłem od żony/dziewczyny/partnerki. Odeszłam od męża/chłopaka/partnera.

Możesz też usłyszeć polecenie Odejdź stąd! – to znaczy tu nie jest bezpiecznie dla ciebie, ewentualnie nie jesteś tu mile widziany lub przeszkadzasz i lepiej będzie jeżeli teleportujesz się w innym kierunku.

 

DOCHODZIĆ – to znaczy, że jesteś już blisko celu; na końcu drogi.

Wersja metaforyczna – Doszedłem do wniosku – zrobiłem analizę i wiem, że teraz muszę zrobić…

Uwaga – tylko dla dorosłych. Pytanie w sytuacji bardzo intymnej Doszedłeś? lub Doszłaś? – oznacza Czy miałeś/miałaś orgazm?

 

 

PODCHODZIĆ – najczęściej do kogoś. Kelnerka podchodzi do stolika. Kolega podchodzi do ciebie na ulicy. (Ty stoisz/siedzisz w jednym miejscu, a ktoś idzie w twoją stronę i zatrzymuje się obok ciebie).

 

OBCHODZIĆ – krążyć (robić krąg, czyli koło). Np. Obeszłam cały parking i nie znalazłam samochodu. Musisz obejść tę kałużę, inaczej będziesz miał wodę w butach.

Metaforycznie – świętować coś cyklicznie (najczęściej co roku)  – obchodzić urodziny, rocznicę, imieniny, walentynki.

 

WCHODZIĆ 1 –  Wchodzisz do domu, do łazienki, do restauracji. (Jesteś na zewnątrz, wchodzisz do środka).

 

 

WCHODZIĆ 2 – iść do góry. Wchodzę po schodach, po drabinie.

 

 

PRZECHODZIĆ – najczęściej przechodzimy przez ulicę. Możemy też przejść przez las, trawnik, park – idziesz z jednego końca do drugiego.

 

ROZCHODZIĆ SIĘ – każdy idzie w swoją stronę (w  innym kierunku).

 

WYCHODZIĆ – na zewnątrz. Wychodzić z biura, z domu, ze sklepu.

Można też wyjść z siebie – to znaczy bardzo się zdenerwować. Wtedy lepiej uciekać od takiej osoby jak najdalej, ponieważ jest ona tak zdenerwowana, że nie kontroluje tego, co  robi.

 

SCHODZIĆ – zawsze w dół – schodzić po schodach, schodzić po drabinie, schodzić z góry (np. Giewont).

 

 


Na zakończenie dodam jeszcze dwa słowa, które zawierają w sobie słowo „chodzić”, ale z samym chodzeniem nie mają nic wspólnego.

 

WSCHODZIĆ – tego słowa używa się najczęściej, kiedy mówimy o słońcu lub księżycu – Latem słońce wchodzi bardzo wcześnie. 

I coś dla bardziej zaawansowanych. Wschodzą też rośliny ;-). To ten moment, kiedy wychodzą z ziemi. Marchewka i pietruszka wschodzą, buraki jeszcze nie.

 

ZACHODZIĆ – przeciwieństwo do „wschodzić”. Zachodzi słońce i księżyc. Ale… kobiety zachodzą w ciążę (misja starania się o dziecko zakończyła się sukcesem, w brzuchu kobiety zaczyna rosnąć syn lub córka).

 

 

*Co to znaczy „O co chodzi”?

 O co chodzi? – to pytanie zadajesz, kiedy chcesz dowiedzieć się co się dzieje.

image sources

  • hiker-1607078_1920: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *